Třetí dar Ducha Svatého

Dar rady

nám pomáhá, že si dokážeme poradit. (Moudr 9,14-16   Sk 5,29  Lk 12,11-20  Mt 9,19-20)

A) Poslechněme Slovo Boží, protože všechno, co je v něm napsáno, je vdechnuto od Ducha Svatého:  (Matouš, 7,21-23)

„Ne každý, kdo mi říká,Pane, ´Pane', vejde do království nebeského; ale ten, kdo činí vůli mého Otce v nebesích. Mnozí mi řeknou v onen den;,Pane, Pane, což jsme ve tvém jménu neprorokovali a ve tvém jménu nevymítali zlé duchy a ve tvém jménu neučinili mnoho mocných činu?' A tehdy jim prohlásím:,Nikdy jsem vás neznal; jděte ode mne, kdo se dopouštíte nepravostí'.

B) Prosíme Ducha svatého o dar rady, abychom se ve spletitých životních situacích správně rozhodovali.

C) Vždy si říkám, jaké to muselo být hrozné, když za války o pomoc požádal pronásledovaný žid nebo vězeň na útěku. Za jejich ukrývání byl vyhlášen trest smrti. Bohu díky, že žijeme už 62 let v míru na 18 let ve svobodě. I dnes však může nastat složitá situace. Následující příběh je vymyšlený, trochu zvláštní, ale... Nejprve si jej poslechneme:

Na vrata fary zabušil špinavý a unaveně vypadající mladík. Byl to dealer, kterého hledala jak policie, tak banda nebezpečných konkurentů, a on už nevěděl, kam se schovat. Stařičký kněz, který otevřel dveře, byl takovou návštěvou zmatený a zaskočený. „Pusťte mě dovnitř, otče. Jsem zoufalý!“  „Tak dobře. Dnes v noci tady můžeš zůstat. Ale jen dneska v noci. Zítra ráno musíš odejít!“

Tu noc starý kněz zemřel a přišel do ráje. Ježíš ho laskavě uvítal a řekl mu: „Je to pravda, pokaždé, když jsi cokoli udělal pro toho nejmenšího mezi mými bratry, dělal jsi to pro mě!“ Kněze ta slova velmi potěšila. Ale Ježíš pokračoval: „Pojď dál, dnes v noci tu můžeš zůstat. Ale jen dneska v noci. Zítra ráno musíš odejít!“

Tento patří mezi teologické pohádky, možná i bajky. Skutečnost je taková, že ve Francii byly za revoluce zdevastovány a zničeny všechny kostely a rozbity všechny sochy.  Jako u nás za husitů, kteří tím pádem pochopitelně nemohou být nejslavnějšími postavami našich dějin. Ve Francii však byla jedna výjimka: Nerozbíjeli sochy sv. Vincence z Pauly, který se ze všech sil věnoval chudým. Radil také králům: Když se ho královna ptala,m co má dělat, aby byla spasena, řekl jí jen jedno slovo: „Víc!“ To znamenalo: Dělejte trochu víc než dosud.  I my se máme ve světle Ducha Svatého rozhodnout pro víc, pro trochu víc!

D) Prosíme s Pannou Marií, neboť ona s apoštoly setrvávala na modlitbách před sesláním Ducha Svatého: Zdrávas Maria,................ Ježíš, kterého prosíme o dar rady, abychom se ve spletitých životních situacích správně rozhodovali. (nejméně jedenkrát)

E) K dobrému rozhodování stačí zdravý rozum, ale je potřeba abychom byli osvíceni Duchem Svatým, zvláště jeho darem rady.

Tři lidé se jednoho dne ocitli na břehu prudké a nebezpečné řeky. Všichni tři se potřebovali dostat na druhou stranu. Bylo to pro ně dost důležité. První, mazaný kupec a velký obchodník, který uměl obratně řídit lidi i věci, poklekl a obrátil se k Bohu se slovy: „Pane, dej mi odvahu ponořit se do těchto nebezpečných vod a překonat řeku. Na druhé straně na mě čekají důležité záležitosti. Zdvojnásobím své zisky, z toho, co vydělám, dám i na kostel, ale musím jednat rychle.“ Vstal a po chvilce váhání se ponořil do vody. Ale voda ho strhla a odnesla. Druhý byl voják, známý svou bezúhonností a odhodlaností. Postavil se do pozoru a žádal: „Pane, dej mi sílu překonat tuto překážku. Podrobím si řeku, protože bojovat za slávu je mým heslem.“ Bez zaváhání se vrhl do vody, ale proud byl silnější než on a odnesl ho pryč. Třetí osobou byla žena. Doma ji očekával manžel a děti. Také ona poklekla a prosila: „Pane, pomoz mi, dej mi radu a poskytni mi dost rozumu, abych překonala tuto nebezpečnou řeku.“ Vstala a všimla si, že nedaleko pastýř hlídá stádo. „Jak bych se dostala přes řeku?“ zeptala se pastýře. „Deset minut odtud, za tamhletou vyvýšeninou, je most,“ odpověděl pastýř. Někdy stačí jen trocha pokory. A najde se někdo, kdo ukáže správný směr.

F) Protože máme za vše Bohu děkovat, poděkujme za tolik případů, kdy jsme my sami nebo naši blízcí ale i vzdálení byli osvíceni Duchem svatým a posíleni jeho darem rady, takže se podařilo že se ve spletitých životních situacích správně rozhodlo.

Chvíle tiché modlitby, abychom si aspoň na něco mohli vzpomenout.

G) Na závěr chvalme Boha v mateřské řeči církve: Gloria Patri et Filio et Spiritui Sancto - sicut erat in principio et nunc et semper et in saecula saeculorum. Amen.  (možno zpívat)

Sláva Otci i Synu i Duchu Svatému, jako byla na počátku i nyní i vždycky a na věky věků. Amen.
Sláva Otci i Synu i Duchu Svatému  a zvláště jemu za  dar rady,  který od něho dostáváme, abychom se ve spletitých životních situacích správně rozhodovali.

Sedmero darů Ducha Svatého - úvod

Sedmero darů Ducha Svatého

1/ Dar moudrosti
2/ Dar rozumu